![]()
| INVENTORY ID | 12191500000 |
| TITLE | 60 HP, 500/2000 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD684, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 500 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 684 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFC-BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 100 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | N/A |
| FIELD AMPERAGE | 18.7 - 3.65 |
| FIELD RESISTANCE | 4.25 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | AD-2-57 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD684E138AC |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| INSULATION CLASS | N/A |
| POWER SUPPLY CODE | N/A |
| WEIGHT | 4800 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 1/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 17 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 62" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 26" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 16" |