| INVENTORY ID | 12191300000 |
| TITLE | 60 HP, 1185 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, L404TP16, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT |
| HP | 60 |
| RPM | 1185 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | L404TP16 |
| ENCLOSURE | WPI |
| SHAFT TYPE | HOLLOW NO RACHET |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | N/A |
| UPPER BEARINGS | 6314 |
| LOWER BEARINGS | 7222DT |
| THRUST | N/A |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 74.5 |
| SERIAL/ID NUMBER | 82182134 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 5KE404DTT7002A |
| WEIGHT | 1700 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 15" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2" |