| INVENTORY ID | 12191200000 |
| TITLE | 300 HP, 1775 RPM, 460V, WESTINGHOUSE, 449TP, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT |
| HP | 300 |
| RPM | 1775 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 449TP |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | HOLLOW NO RACHET |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | N/A |
| UPPER BEARINGS | 70BC03JPP3 |
| LOWER BEARINGS | 30BT02M |
| THRUST | N/A |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 360 |
| SERIAL/ID NUMBER | 8301 |
| MODEL/STYLE NUMBER | B3C16093 |
| WEIGHT | 2500 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 20" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 15" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2" |