| INVENTORY ID | 12191100000 |
| TITLE | 50 HP, 1770 RPM, 230/460V, GENERAL ELECTRIC, L326TP16, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT |
| HP | 50 |
| RPM | 1770 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| VOLTAGE 1 | 230 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | L326TP16 |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | HOLLOW |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | K |
| UPPER BEARINGS | 235A2522ACO1 |
| LOWER BEARINGS | 621ZZC3 |
| THRUST | N/A |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 129.4 - 64.7 |
| SERIAL/ID NUMBER | VNG342224 |
| MODEL/STYLE NUMBER | 5K326FT6057D20 |
| WEIGHT | 750 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 1/2" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 15" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 1/2" |