| INVENTORY ID | 12190900000 |
| TITLE | 100 HP, 1785 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, L405TP16, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT - NEW! |
| HP | 100 |
| RPM | 1785 |
| VOLTAGE 1 | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | L405TP16 |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT TYPE | HOLLOW NO RACHET |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | KS |
| UPPER BEARINGS | 235A2525AC01 |
| LOWER BEARINGS | 6215ZZC3 |
| THRUST | N/A |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 111.0 |
| SERIAL/ID NUMBER | DHFT092U048 |
| WEIGHT | 1,560 |
| DUTY | N/A |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 15" |
| DIAMETER OF HOLE | 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 3/4" |