![]()
| INVENTORY ID | 12190600000 |
| TITLE | 600 HP, 1800 RPM, 6600 VOLT, GENERAL ELECTRIC, 8407, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 600 |
| SPEED NAMEPLATE | 1800 |
| VOLTAGE | 6600 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8407 |
| SHAFT | DESS |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | N/A |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| WEIGHT | 8000 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 20" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5" |