| INVENTORY ID | 12189800000 |
| TITLE | 250 HP, 3565 RPM, 460V, LOUIS-ALLIS, 445TS, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 250 |
| SPEED NAMEPLATE | 3565 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | LOUIS-ALLIS |
| FRAME | 445TS |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 288 |
| WEIGHT | 1900 |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 10 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |