![]()
| INVENTORY ID | 12189400000 |
| TITLE | QTY (2) 15 HP, 500/1500 RPM, 500 VOLT, ALLEN BRADLEY, CD409AT, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 500 |
| SPEED 2 | 1500 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | ALLEN BRADLEY |
| FRAME | 409AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 24.6 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 1.48 / .49 |
| FIELD RESISTANCE | 145.8 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | SD-1-50-SD |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD204JA004A800 |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,600 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 9 3/4" |
| MOTOR LENGTH | 42" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22" |