| INVENTORY ID | 12184900000 |
| TITLE | 400 HP, 1788 RPM, 480V, SIEMENS, 5011, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED NAMEPLATE | 1788 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 5011 |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | H |
| TYPE | CGZ |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 435 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1-5113-67959-02-1 |
| WEIGHT | 4075 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 11 1/2" |