![]()
| INVENTORY ID | 12184700000 |
| TITLE | 450 HP, 1780 RPM, 460 VOLT, RELIANCE, 449T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 450 |
| SPEED NAMEPLATE | 1780 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 449T |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | N/A |
| TYPE | N/A |
| INSULATION CLASS | N/A |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 514 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | N//A |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| WEIGHT | 2,000 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | N/A |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 3/8" |