| INVENTORY ID | 12184500000 |
| TITLE | 300 HP, 586 RPM, 480V, STERLING, 5811L, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 300 |
| SPEED NAMEPLATE | 586 |
| VOLTAGE | 480 |
| MANUFACTURER | STERLING |
| FRAME | 5811L |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 421 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | U312661156 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 93-4659 |
| WEIGHT | 7500 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 14 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7" |