| INVENTORY ID | 12184400000 |
| TITLE | 400 HP, 1780 RPM, 460V, WESTINGHOUSE, 509US, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED NAMEPLATE | 1780 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 509US |
| ENCLOSURE | ABDP |
| SHAFT | SESS |
| CODE | F |
| INSULATION CLASS | B |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 464 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 15-69 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 69L11282 |
| WEIGHT | 2200 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 60 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |