| INVENTORY ID | 12184000000 |
| TITLE | 150 HP, 1785 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, 8188S, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 150 |
| SPEED NAMEPLATE | 585 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8188S |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| CODE | G |
| TYPE | K |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 200 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | BL8401045 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5K818852A38 |
| WEIGHT | 3700 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 90 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 14 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 3/4" |