| INVENTORY ID | 12183800000 |
| TITLE | 200 HP, 1785 RPM, 460V, BALDOR RELIANCE, 447TDZ, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 200 |
| SPEED NAMEPLATE | 1785 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | BALDOR RELIANCE |
| FRAME | 447TDZ |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | V |
| CODE | H |
| TYPE | P |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 224 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | A1402102029 |
| WEIGHT | 2676 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 46 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |