| INVENTORY ID | 12183500000 |
| TITLE | 100 HP, 1195 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, 444T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED NAMEPLATE | 1195 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 444T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | C |
| TYPE | KS |
| INSULATION CLASS | H |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 116 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | DGFT095U033 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5KS444XAAQ308C |
| WEIGHT | 2060 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 10 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 3/8" |