| INVENTORY ID | 12183100000 |
| TITLE | 400 HP, 3569 RPM, 460V, SIEMENS, 507S, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED NAMEPLATE | 3569 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | SIEMENS |
| FRAME | 507S |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | NCG |
| INSULATION CLASS | F - VPI |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 432 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 3005561154-10 |
| WEIGHT | 3070 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |