| INVENTORY ID | 12182600000 |
| TITLE | 350 HP, 1785 RPM, 440V, TECO, 5009, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 350 |
| SPEED NAMEPLATE | 1780 |
| VOLTAGE | 440 |
| MANUFACTURER | TECO |
| FRAME | SPECIAL |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| WEIGHT | 5,200 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 13" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 14 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 7/8" |