![]()
| INVENTORY ID | 12182400000 |
| TITLE | 150 HP, 1775 RPM, 460 VOLT, WESTINGHOUSE, 504US, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 150 |
| SPEED NAMEPLATE | 1775 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 504US |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | N/A |
| TYPE | N/A |
| INSULATION CLASS | N/A |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 3 |
| PHASE | 60 |
| FREQUENCY | 180 |
| AMPERAGE | 180 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | K3477 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| WEIGHT | 3,250 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 12 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 1/2" |