| INVENTORY ID | 12182200000 |
| TITLE | 150 HP, 1780 RPM, 460V, WESTINGHOUSE, 445T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 150 |
| SPEED NAMEPLATE | 1780 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 445T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | CONT |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 167 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 7902 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 7738925G09 |
| WEIGHT | 2900 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | RIGHT |
| SHAFT HEIGHT | 11" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8 1/2" |