| INVENTORY ID | 12182100000 |
| TITLE | 60 HP, 1780 RPM, 460V, GENERAL ELECTRIC, 364T, INDUCTION AC MOTOR - NEW! |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED NAMEPLATE | 1780 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 364T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | KS |
| INSULATION CLASS | H |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 71.7 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | HHFT216U022 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5KS364XAA208D8 |
| WEIGHT | 970 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 40 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 9" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 7/8" |