![]()
| INVENTORY ID | 12182000000 |
| TITLE | 40 HP, 850 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD368AT, SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 850 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 368AT |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TENV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 65 |
| DUTY | 30 MIN |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 3.81 |
| FIELD RESISTANCE | 56.9 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 50 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | PM-7-0218-PM |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD194MA058A002 |
| SERVICE FACTOR | N/A |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,040 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4 3/4" |
| SHAFT HEIGHT | 9" |
| MOTOR LENGTH | 38" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |