| INVENTORY ID | 12175000000 |
| TITLE | 20 HP, 1165 RPM, 230/460V, US ELECTRIC, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT |
| HP | 20 |
| RPM | 1160 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| VOLTAGE 1 | 230 |
| MANUFACTURER | US ELECTRIC |
| FRAME | 286THP |
| ENCLOSURE | TE |
| SHAFT TYPE | HOLLOW WITH RACHET |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | TU |
| UPPER BEARINGS | 6210-221-0J1C3 |
| LOWER BEARINGS | 7310-BEP |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 51.0 / 25.6 |
| SERIAL/ID NUMBER | 607-02186321-100 |
| WEIGHT | 500 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 3/8" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 7/8" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 1/8" |