| INVENTORY ID | 12174900000 |
| TITLE | 20 HP, 1165 RPM, 230/460V, US ELECTRIC, AC VERTICAL PUMP MOTOR WITH HOLLOW SHAFT |
| HP | 20 |
| RPM | 1165 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| VOLTAGE 1 | 230 |
| MANUFACTURER | US ELECTRIC |
| FRAME | 286TPH |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT TYPE | HOLLOW WITH RACHET |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | TU |
| UPPER BEARINGS | 6211-J/CS |
| LOWER BEARINGS | 7311BIT |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 12.6 - 26.4 |
| SERIAL/ID NUMBER | 623110-T09T1500021R-1 |
| WEIGHT | 500 |
| DUTY | CONT |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 3/8" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 7/8" |
| DIAMETER OF HOLE | 5/8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1/2" |