| INVENTORY ID | 12174800000 |
| TITLE | 100 HP, 1780 RPM, 460V, WESTINGHOUSE, 405T INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED NAMEPLATE | 1780 |
| VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOSUE |
| FRAME | 405T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | A |
| CODE | G |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 7505 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 680B656G60 |
| WEIGHT | 1,210 |
| DUTY | CONT |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 10" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |