| INVENTORY ID | 12174400000 |
| TITLE | 60 HP, 1180 RPM, 230/460V, WESTINGHOUSE, 444T, INDUCTION AC MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED NAMEPLATE | 1180 |
| SPEED SYNCHRONOUS | 1200 |
| VOLTAGE | 230 |
| VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | WESTINGHOUSE |
| FRAME | 404T |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| CODE | F |
| INSULATION CLASS | F |
| BEARINGS | A/F |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 144 - 72 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 68B25375 |
| WEIGHT | 1,190 |
| TEMPERATURE RISE | 65 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 9 1/2" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/4" |