| INVENTORY ID | 12173400000 |
| TITLE | 1500 KVA, 13,200 VOLT PRI, 277/480V SEC, COOPER, INDOOR, TRANSFORMER, USED POWER TRANSFORMER |
| RATING | 1500 |
| PRIMARY VOLTAGE | 13,200 |
| SECONDARY VOLTAGE | 277/480 |
| MANUFACTURER | COOPER |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AGE | JULY 1996 |
| TAPS ABOVE AND BELOW | 2 ABOVE 2 BELOW |
| TAPS VOLTAGES | A = 13860, B=13530, C=13,200, D= 12870, 12540 |
| IMPEDANCE | 5.4% i2 @75 DEGREE CELCIUS |
| TYPE | FLUID |
| WEIGHT | 10,185 |
| CLASS | OA-FFA |
| SERIAL NUMBER | 966001637 |
| TEMPERATURE RISE | 55-66 DEGREE C |
| DEPTH | 85" |
| WIDTH | 81" |
| HEIGHT | 96" |
| LOAD BREAK SWITCH | NO |