![]()
| INVENTORY ID | 12163700000 |
| TITLE | 20 HP, 1200 RPM, P&H, HEW 364RX, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 20 |
| SPEED | 1200 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 364RX |
| SHAFT HEIGHT | 9 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| WEIGHT | 710 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 6 1/2" |
| OVERALL LENGTH | 39" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 3" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 11" |