![]()
| INVENTORY ID | 12163500000 |
| TITLE | 20 HP 1150 RPM 220/440V P&H HEW364RX AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 20 |
| SPEED | 1150 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 220 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 440 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 364RX |
| SHAFT HEIGHT | 9 |
| ROTOR AMPS | 37.5 |
| ROTOR VOLTS | 259 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 51/25.5 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 119645-11 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 119646-11A |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| WEIGHT | 710 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 5 1/4" |
| OVERALL LENGTH | 37 1/2" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 2" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 14" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 11" |