![]()
| INVENTORY ID | 12163400000 |
| TITLE | 60 HP, 1165 RPM, 220/440 VOLT, P&H, HEW444RX, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 1165 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 220 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 440 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 444RX |
| SHAFT HEIGHT | 11 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 143/71.5 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 119641-2-A-1068 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| WEIGHT | 1,295 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 6 3/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 8 7/8" |
| OVERALL LENGTH | 47" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 18" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14 1/2" |