![]()
| INVENTORY ID | 12162900000 |
| TITLE | 60 HP, 1165 RPM, 230/460 VOLT, P&H, HEW 444X, AC SLIP RING CRANE MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 1165 |
| STATOR VOLTAGE 1 | 230 |
| STATOR VOLTAGE 2 | 460 |
| MANUFACTURER | P&H |
| TYPE | HEW |
| FRAME | 444X |
| ROTOR AMPS | 91.5 |
| ROTOR VOLTS | 307 |
| SHAFT EXTENSION | 1T1S |
| ENCLOSURE | TENV |
| STATOR AMPS | 140170 |
| BEARINGS | A/F |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 1195672-25-A674 |
| PHASE | 3 |
| DUTY (MINUTES) | 60 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 75 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 3 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9 1/4" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 3/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7" |
| OVERALL LENGTH | 48" |
| FRONT BOLT HOLE TO SHAFT | 4" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 18" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 14 1/2" |