![]()
| INVENTORY ID | 12158600000 |
| TITLE | 60 HP 1750/1950 RPM, 500V, RELIANCE C2514ATZ, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 1950 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 2514ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 98 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1998 |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 4.55 - 3.87 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 16KA848693-JA |
| SERVICE FACTOR | 60 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 950 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |
| SHAFT HEIGHT | 6" |
| MOTOR LENGTH | 53" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 10" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 25" |