![]()
| INVENTORY ID | 12156300100 |
| TITLE | 500 HP, 900 RPM, 500 V, GENERAL ELECTRIC, CD6513, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED | 900 |
| SPEED 2 | 900 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 6513 |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DP-SV |
| SHAFT | DESS |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | 1/4 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD26D29A008236 |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 5 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 11 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 24" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 25" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 40" |