![]()
| INVENTORY ID | 12156300000 |
| TITLE | 400 KW, 1200 RPM, 500 V, GENERAL ELECTRIC, CD6513, SHUNT, DC GENERATOR |
| KW | 400 |
| RPM | 1200 |
| VOLTAGE | 500 |
| AMPS | 800 |
| WINDING | SHUNT |
| FRAME | CD6513 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| ENCLOSURE | DP-SV |
| SHAFT | DESS |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | 1/4 |
| FIELD AMPS | 12.81 - .494 |
| FIELD OHMS | 7.3 - 153 |
| DEGREE TEMP RISE | 60 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD26D29A008236 |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 4 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 9" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 5 3/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 11 1/4" |
| OVERALL LENGTH | 79" |
| SHAFT HEIGHT | 24" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 25" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 40" |