| INVENTORY ID | 12152500000 |
| TITLE | QTY (2) 50 HP 400/2000 RPM, 500V, RELIANCE MC4013ATZ SHUNT USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 400 |
| SPEED 2 | 2000 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 4013ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 83 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1998 |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 7.63 - 1.37 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 21KA848693-JA |
| SERVICE FACTOR | 60 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 2,700 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 10 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 54" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 36" |