![]()
| INVENTORY ID | 12152300000 |
| TITLE | 50 HP 1750/1950 RPM, 500V, RELIANCE LC2115ATZ USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 50 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 1950 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 2115ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 85 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 4.14 - 3.66 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 7463279-001-KK |
| SERVICE FACTOR | 60 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 740 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |
| SHAFT HEIGHT | 5" |
| MOTOR LENGTH | 51" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 8 1/2" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 24" |