![]()
| INVENTORY ID | 12150100000 |
| TITLE | QTY (2) 100 HP 1750/1950 RPM, 500V, RELIANCE C2515ATZ, STRAIGHT SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 100 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 1950 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 2515ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | STRAIGHTSHUNT |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 167 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1998 |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 4.89 - 4.24 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 10KA848693-JA |
| SERVICE FACTOR | 60 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 1,090 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5" |
| SHAFT HEIGHT | 6" |
| MOTOR LENGTH | 57" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 10" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 29" |