![]()
| INVENTORY ID | 12149900000 |
| TITLE | 60 HP, 500/780 RPM, 500V, RELIANCE C4011ATZ USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 60 |
| SPEED | 500 |
| SPEED 2 | 780 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 4011ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 102 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 5.95 - 3.48 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 8KA848550-QY |
| SERVICE FACTOR | 60 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 2,145 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 3 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 3 1/2" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 7 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 10 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 59" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 16" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 32" |