![]()
| INVENTORY ID | 12149300000 |
| TITLE | 15 HP, 1750/1950 RPM, 500V, RELIANCE SC2113ATZ, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 15 |
| SPEED | 1750 |
| SPEED 2 | 1950 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 2113ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPFV |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 27 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | 2000 |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 1.69 - 1.46 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 02KA509973-DC |
| SERVICE FACTOR | 60 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 400 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 1 7/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 4" |
| SHAFT HEIGHT | 5 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 37" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 8" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 18" |