![]()
| INVENTORY ID | 12140100000 |
| TITLE | QTY. (3) 40 HP, 1762 RPM, 230/460 VOLT, MARATHON, INVERTER DUTY AC MOTOR - EXPLOSION PROOF |
| HORSEPOWER | 40 |
| SPEED | 1762 |
| VOLTAGE | 460 |
| VOLTAGE 2 | 230 |
| MANUFACTURER | MARATHON |
| FRAME | 324T |
| ENCLOSURE | TEFC - EXPLOSION PROOF |
| SHAFT | SESS |
| DESIGN | B |
| CODE | G |
| TYPE | TGS |
| INSULATION CLASS | F3 |
| BEARINGS | A/F |
| PHASE | 3 |
| FREQUENCY | 60 |
| AMPERAGE | 100/50 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | FH324TTGP4026FGL |
| WEIGHT | 650 |
| DUTY | CONT |
| TEMPERATURE RISE | 75 |
| CAST IRON FRAME | YES |
| CAST ALUM FRAME | NO |
| LEADS FACING DRIVE END | LEFT |
| SHAFT HEIGHT | 8" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 2 1/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 5 1/2" |