| INVENTORY ID | 12139500000 |
| TITLE | 175 KVA, 460V PRI, 460V SEC, GENERAL ELECTRIC OUTDOOR TRANSFORMER - $1,645.00 |
| RATING | 175 |
| PRIMARY VOLTAGE | 460 |
| SECONDARY VOLTAGE | 460 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| TAPS ABOVE AND BELOW | (1) 2.5% ABOVE, (1) 2.5% BELOW |
| TAPS VOLTAGES | 483, 460, 437 |
| IMPEDANCE | 4.5 |
| TYPE | DRY |
| WEIGHT | 605 |
| CLASS | AA |
| SERIAL NUMBER | 9T23Q5057G42 |
| TEMPERATURE RISE | 150 |
| DEPTH | 23" |
| WIDTH | 31" |
| HEIGHT | 40" |
| LOAD BREAK SWITCH | YES |