![]()
| INVENTORY ID | 12139300000 |
| TITLE | 175 KVA, 460V PRI, 460/266 V SEC, GENERAL ELECTRIC OUTDOOR TRANSFORMER - $1,645.00 |
| RATING | 175 |
| PRIMARY VOLTAGE | 460 |
| SECONDARY VOLTAGE | 460 / 266 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| TAPS ABOVE AND BELOW | N/A |
| TAPS VOLTAGES | 485, 460, 439 |
| IMPEDANCE | 4.2 |
| TYPE | DRY |
| WEIGHT | 605 |
| CLASS | AA |
| SERIAL NUMBER | 9T23Q4008G4Z |
| TEMPERATURE RISE | 150 |
| DEPTH | 23" |
| WIDTH | 31" |
| HEIGHT | 40" |
| LOAD BREAK SWITCH | YES |