![]()
| INVENTORY ID | 12138800000 |
| TITLE | QTY (2) 2500 HP, 600 RPM, 700 VOLT, GENERAL ELECTRIC, SHUNT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 2500 |
| SPEED | 600 |
| VOLTAGE | 700 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 9966 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | SPFG-SV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 2830 |
| DUTY | CONT |
| FIELD AMPERAGE | 17.8 |
| FIELD RESISTANCE | 8.9 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | MS-2-87AT |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD29F44F900010 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 30,250 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 13 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 24" |
| MOTOR LENGTH | 111" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 48" |