![]()
| INVENTORY ID | 12131000000 |
| TITLE | QTY (3) 2800 HP, 250/720 RPM, 720 VOLT, RELIANCE, B1610AT, SHUNT (COMPENSATED) B1610AT, USED DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 2800 |
| SPEED | 250 |
| SPEED 2 | 665 |
| VOLTAGE | 720 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 1610AT |
| TYPE | TR |
| WINDING | COMPENSATED |
| ENCLOSURE | TEDC-AW |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 3882 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | ROLLER |
| YEAR OF MANUFACTURE | 1995 |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 93.2 |
| FIELD RESISTANCE | 4.71 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 13DB848531 |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | 12/12-650-60-0 |
| WEIGHT | 60,460 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 12 1/5" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 25" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 8 1/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 21 1/2" |
| SHAFT HEIGHT | 35 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 152" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 59" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 82" |