![]()
| INVENTORY ID | 12127200000 |
| TITLE | QTY (2) 500 HP, 1150/1350 RPM, 500 VOLT, RELIANCE B5010ATZ, SHUNT, DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 500 |
| SPEED | 1150 |
| SPEED 2 | 1350 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | RELIANCE |
| FRAME | 5010ATZ |
| TYPE | TR |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DPG-FV |
| SHAFT | IS-IT |
| AMPERAGE | 793 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| YEAR OF MANUFACTURE | N/A |
| FIELD VOLTAGE | 300 |
| FIELD AMPERAGE | 14.9 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 1DC02206511YZ |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | N/A |
| SERVICE FACTOR | 1.0 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 4,000 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 2 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 7 3/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 2 5/8" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 9" |
| SHAFT HEIGHT | 13" |
| MOTOR LENGTH | 69" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 20" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 32" |