![]()
| INVENTORY ID | 12127100000 |
| TITLE | 750 HP, 350/700 RPM, GENERAL ELECTRIC, MCD8832, SHUNT, DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 750 |
| SPEED | 350 |
| SPEED 2 | 700 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8832 |
| TYPE | MCD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | SPFG-BV |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 1200 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 22.4-10.6 |
| FIELD RESISTANCE | 6.6 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 201AA92800Y100 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5MCD28F31A506122 |
| WEIGHT | 25,620 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6 5/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 12" |
| SHAFT HEIGHT | 28" |
| MOTOR LENGTH | 90" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 56" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 41" |