![]()
| INVENTORY ID | 12127000000 |
| TITLE | 800 HP, 1150 RPM, 500 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD6663, SHUNT DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 800 |
| SPEED | 1150 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 6663 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEVC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 1270 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 12.5 |
| FIELD RESISTANCE | 11.76 |
| DEGREE OF TEMPERATURE RISE | 40 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | HP-2-117-JP |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD26E31F9000031 |
| INSULATION CLASS | F |
| POWER SUPPLY CODE | C |
| WEIGHT | 11,620 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 5 3/8" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 10" |
| SHAFT HEIGHT | 24" |
| MOTOR LENGTH | 75" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 40" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 33" |