![]()
| INVENTORY ID | 12126900000 |
| TITLE | 400 HP, 200/1100 RPM, 250 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD8832, SHUNT DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 400 |
| SPEED | 200 |
| SPEED 2 | 1100 |
| VOLTAGE | 250 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8832 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | SPFG-BV |
| SHAFT | DESS |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 29.5 - 5.3 |
| FIELD RESISTANCE | 4.0 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 201AA9370RY23 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD28F32A900008 |
| WEIGHT | 26,120 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 13" |
| SHAFT HEIGHT | 28" |
| SHAFT LENGTH | 112" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 54" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 41" |