![]()
| INVENTORY ID | 12126800000 |
| TITLE | 1,000 HP (800 KW) 900 RPM, 630 VOLT, GENERAL ELECTRIC, CD8662, SHUNT DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 1,000 |
| SPEED | 900 |
| VOLTAGE | 630 |
| MANUFACTURER | GENERAL ELECTRIC |
| FRAME | 8662 |
| TYPE | CD |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | DP |
| SHAFT | DESS |
| AMPERAGE | 1270 |
| DUTY | CONT |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD AMPERAGE | 19.7 |
| FIELD RESISTANCE | 4.73 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | 201AA9412SY14 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 5CD28D32A003232 |
| WEIGHT | 26,100 |
| DRIVE SHAFT DIMENSION | 6 3/4" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 14" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 6 3/4" |
| BRAKE SHAFT LENGTH | 14" |
| SHAFT HEIGHT | 28" |
| MOTOR LENGTH | 93" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 51" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 33" |