| INVENTORY ID | 12125000000 |
| TITLE | 50 HP 1800 RPM, 220/440 VOLT, US ELECTRIC, VERTICAL PUMP MOTOR , SOLID SHAFT WITH RATCHET |
| HP | 50 |
| RPM | 1800 |
| VOLTAGE 2 | 440 |
| VOLTAGE 1 | 220 |
| MANUFACTURER | USELECTRIC |
| FRAME | A365UP |
| ENCLOSURE | TE |
| SHAFT TYPE | SOLID WITH RATCHET |
| DESIGN | B |
| CODE | F |
| TYPE | RU |
| UPPER BEARINGS | 1-7220M |
| SERVICE FACTOR | 1.15 |
| PHASE | 3 |
| HERTZ | 60 |
| AMPS | 124/62 |
| SERIAL/ID NUMBER | 3818634 |
| WEIGHT | 605 |
| DEGREE TEMP RISE | 40 |
| FLANGE DIAMETER | 16 3/8" |
| DIAMETER CTR TO CTR | 14 3/4" |
| DIAMETER OF HOLE | 3/4" |
| DRIVE SHAFT DIAMETER | 1 1/2" |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 26" |