![]()
| INVENTORY ID | 12124800000 |
| TITLE | QTY (2) 80 HP (60 KW), 2200 RPM, 500 VOLT, ASEA, LAR180LB DC MOTOR |
| HORSEPOWER | 80 |
| SPEED | 2200 |
| VOLTAGE | 500 |
| MANUFACTURER | ASEA |
| FRAME | 180LB |
| WINDING | SHUNT |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SHAFT | SESS |
| AMPERAGE | 132 |
| DUTY | S1 |
| BEARINGS | A/F |
| FIELD VOLTAGE | 190 |
| FIELD AMPERAGE | 5.5 |
| FIELD RESISTANCE | 25.6 |
| SERIAL NUMBER OR ID NUMBER | ICS4-1-1960 |
| MODEL NUMBER OR STYLE NUMBER | 77451341988 |
| INSULATION CLASS | H |
| WEIGHT | 1,075 |
| DRIVE SHAFT LENGTH | 2 1/8" |
| BRAKE SHAFT DIAMETER | 4 1/4" |
| SHAFT HEIGHT | 7 1/2" |
| MOTOR LENGTH | 33" |
| WIDTH BETWEEN FEET | 11" |
| LENGTH BETWEEN FEET | 22" |